Eğitim adına paylaşılacak ne varsa...  www.egitim-forum.com
26 Temmuz 2016, 21:44:33 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
 
   Ana Sayfa   Yardım Etiketler Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Halk Kültürü- Aşıklar ve Ozanlar  (Okunma Sayısı 1365 defa)
HB
Katılımcı
*****

PUANI: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 745


« : 10 Mayıs 2008, 01:26:03 »

Prof. Dr. Erman Artun
Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi.

 

Halk kültürü, kültür varlığının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Halk kültürü yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze gelmiş bir değerler bütünüdür. Sözlü gelenekte yaşatılan ürünlerle beslenen halk kültürünün özünde, bağlı bulunduğu kültüre ait örnek değerler ve ahlak anlayışı vardır.

Halk kültürü, toplumsal ve kültürel birlik oluşturan ortak ve kültürel özellikleri bulunan toplulukların ürünleridir. Türk halk kültürü ürünlerine, Türk toplumunun sağ duyusu, günlük hayatı, dini, geleneği, dünya görüşü, beğenisi yansır.

Folklor, bir bölgedeki kültür ürünlerinin tümüdür. Folklor, toplumun sosyo-ekonomik dinamiklerini ortaya çıkartmakta, milletin kültür birliğini sağlamaktadır. Folklorun temel özelliklerinden biri de yerelliktir. Gelenekler, ilişkiler gibi, yerel özellikler taşıyan günlük yaşam, zamanla çeşitli etkenlere bağlı olarak genel yaşam içinde görülür. Bireysel yaşantının toplumsallaşmış örnekleri olan halk kültürü ürünleri çeşitli düzeylerde iletişim sağlama işlevini de yerine getirir. Milletleri diğer kültürlerden ayıran kültürel özelliklerin esası halk kültürüdür.

Milli kültür bütün yöre kültürlerinin matematiksel toplamıdır. Milli kültür denince yerellikten çıkmış, onu aşarak yurt bütünlüğünde, bütün bir millet tarafından benimsenmiş ortak değerleri, yaşama biçimlerini ve bunlara bağlı unsurları anlıyoruz. Kültür toplumu oluşturan bireyler, gruplar arasındaki kurumlaşmış ilişkiler bütünüdür. Her türlü toplumsal olgu kültür potasında eriyerek içerik ve bütünlük kazanır. Kültür kişilik mekanizmaları yoluyla çevreye yansır, aktarılır. Kişisel ve kaynaksal kurumlarla beslenerek toplumda yaratılan kültürün yöresel ve bölgesel farklılıkları olması doğaldır.

Tarihsel süreçte, her kültürde olduğu gibi Türk kültürünü belirleyen değer, norm, sosyal kontrol öğeleri ve formlar değişikliğe uğramıştır. Kültür, statik değildir. Zemindeki değerler aynı kalmak şartıyla değişen ve gelişen ilişkiler ağıdır. Kültür her toplumsal olgu ve değer gibi dinamik karakterle değişerek yenilenir.

Kültürün, "insan, aile sosyal çevre, eğitim, sosyal değerler vb." gibi insani; "bayrak, millet, vatan, dil, din, tarih, örf, âdet, gelenek vb.", gibi evrensel boyutları vardır. Kültür milletleri birbirinden ayıran özelliklerdir. Uygarlık ortak bir değerdir. Aynı uygarlığa bağlı kültürler aynı dünya görüşünde birleşirler. Topluluklardaki kişi ve grupların yenilikleri ve milletlerarası etkileşim kültür değişikliğine neden olur.

Halk kültürü bir düşünce bir yaşam biçimi olarak kültür alanlarını kapsar. Milli kültürün oluşmasında etken bir rol oynar. Halk kültürü, Türk kültüründe yapılması öngördüğü ve yasakladığı etkinliklerle, yaptırımlarıyla yönlendiricidir. Halk kültürü ülkeyi ayakta tutan en önemli güçlerden birisidir.

ALINTIDIR....

http://turkoloji.cu.edu.tr/HALKBILIM/4.php

Halk Kültürü Arşivi
http://aregem.kulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF670AAAC19264C5A89EDC603C979CEB01

Halk Kültürü Slaytı İçin Linke Tıklayınız
http://aregem.kulturturizm.gov.tr/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=191850&DOSYAISIM=ahmet_dumlu.wmvhttp://www.dosthane.de/ozanlar.php

(http://imageshack.us)
(http://imageshack.us)

http://www.dosthane.de/ozanlar.phpHalk Şairleri

    * Aşık Veysel Şatıroğlu
    * Dadaloğlu
    * Dertli
    * Ercişli Emrah
    * Erzurumlu Emrah
    * Karacaoğlan
    * Köroğlu
    * Mahzuni Şerif
    * Pir Sultan Abdal
    * Seyrani
    * Sümmani
    * Yunus Emre
    * Mevlüt Şafak
    * Murat Çobanoğlu
    * Şerafettin Taşlıova

http://kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FF3183B17125FC74AB

      
Yaşayan Halk Şairleri - Bekir Karadeniz*
http://www.turkuler.com/ozan/yasayan.asp

Kars Aşıklık Geleneğini Sorgulamak ve Çobanoğlu
http://www.turkuler.com/yazi/karstaasiklik.asp

Aşıklar ve Ozanlar Listesi

http://s3.dosya.cc/162194__HalkOzanlar_Listesi.doc.html
Bu Mesajı Paylaş :  
Kayıtlı

http://harunbaris.blogspot.com/
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

| Eğitim Sitesi | Materyaller.com | Dosya Paylaşımı | Oyun Sitesi | Eğitim Siteleri | Fen Forumu | Oyun-Bilgi | XML | RSS |
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines